Inauguracja szkolnego Koła Miłośników Scrabble PDF Drukuj Email
Wpisany przez S. Wiechowski   
czwartek, 01 marca 2012 21:48

Z dniem 1 marca 2012 ruszyło w naszej szkole Koło Miłośników Scrabble, które działa w ramach Klubu Gier Planszowych Pionkolandia. Spotkania odbywać się będą w czwartek od godziny 13:30 w bibliotece 4-6. Prowadzącymi zajęcia będą pani Bożysława Belzyt  oraz pan Sławomir Wiechowski. Dziękujemy firmie Mattel za przekazanie naszej szkole gier Scrabble Orginal oraz Scrabble Junior.

 

 

 

Od 1 marca 2012 roku rozpoczynamy realizację programu Scrabble w szkole.

Zapraszam chętnych uczniów z klasy IV-VI w każdy czwartek o 13:40.

Opiekunem koła jest Sławomir Wiechowski oraz Bożysława Belzyt

 

Zasady gry w scrabble


Scrabble - są grą, która na każdym etapie zaawansowania jest prawdziwą frajdą dla gracza. Od pierwszych wyrazów ułożonych na planszy, przez pierwszego w życiu "scrabbla", aż po odkrycie tajników strategii rozgrywki. Scrabble pobudzają wyobraźnię, rozwijają pamięć, pozwalają też pozna meandry poprawnej polszczyzny. Do tego odrobina szczęścia w losowaniu daje szansę, nawet niedoświadczonym graczom, wygrania choćby jednej partii z najlepszymi. Dziś wiemy również, że Scrabble są doskonałym narzędziem wspomagającym naukę w szkole. Polska Federacja Scrabble jest inicjatorem akcji organizowania szkolnych kółek scrabblowych w Polsce, pod nazwą "Scrabble w Szkole". Dzisiaj wszyscy zainteresowani - producent gry, pedagodzy, rodzice i uczniowie, wreszcie pasjonaci i miłośnicy gry w Scrabble - stoimy razem przed ogromną szansą upowszechnienia scrabbli w Polsce.

Krzysztof Sporczyk
Prezes Polskiej Federacji Scrabble


Historia Scrabble


Gra Scrabble została wynaleziona w 1931 przez bezrobotnego wówczas architekta Alfreda Moshera Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork. Butts nie lubił prostych gier, w których zwycięstwo zależało jedynie od szczęścia gracza. Jednocześnie uważał, że gry logiczne, takie jak szachy są zbyt elitarne i wymagające dla masowego odbiorcy. Wymyślił więc grę, która łączyła w sobie zarówno cechy prostych gier, jak i tych bazujących na umiejętnościach gracza. Wartość punktową liter Butts ustalił, obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa. Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach). Butts próbował zainteresować swoją grą kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, jednak wszystkie odrzuciły ją jako zbyt nudną. Postanowił sam zająć się produkcją i przez 5 lat ręcznie produkował zestawy gry, które potem sprzedawał znajomym. W 1938 roku, na fali rosnącej popularności krzyżówek wprowadził kilka udoskonaleń, ale, mimo to, gra nadal nie była rynkowym sukcesem. Przełom nastąpił dopiero w 1946 roku, kiedy to emerytowany urzędnik państwowy James Burnot zaproponował Buttsowi spółkę. Wspólnie zaczęli produkować i sprzedawać grę pod nazwą Lexico. W 1948 roku opatentowali grę i zmienili nazwę na Scrabble.

W 1952 Jack Straus, dyrektor sieci domów towarowych Macy's, zetknął się ze Scrabble podczas wakacji. Po powrocie do pracy stwierdził ze zgrozą, że w jego sklepach nie sprzedaje się tej gry i od razu zamówił kilka tysięcy sztuk. Za jego przykładem poszły mniejsze sklepy i w ciągu kilku miesięcy produkt Brunota i Buttsa zyskał rangę fenomenu. Do dziś na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy Scrabble w 30 wersjach językowych. Do fanów należą m.in. Sting, Keanu Reeves i Elżbieta II. Obecnie prawa do Scrabble posiada firma Mattel.

Scrabble w Polsce

Pierwsza publikacja na temat Scrabble w Polsce pojawiła się w 1986 roku w tygodniku Razem. Oryginalna pisownia gry oraz układ planszy nie zostały zmienione na potrzeby pierwszej polskiej adaptacji. Pierwszy ogólnopolski turniej Scrabble miał miejsce w 1987 roku w Warszawie. Odbywał się on na anglojęzycznym zestawie liter, gdzie polskie znaki zostały stworzone ręcznie, poprzez dorysowanie do części liter elementów typowych dla polskiego alfabetu. W 1989 roku powstał pierwszy klub scrabblowy, założony przez Michała Derlackiego. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w 1993 roku. W tym samym roku gra Scrabble doczekała się pierwszego pudełkowego wydania w języku polskim.
W 1997 roku oficjalnie zarejestrowano Polską Federację Scrabble która działa po dziś dzień.


Zasady gry w Scrabble

W swojej klasycznej odmianie gra przeznaczona jest dla 2, 3 lub 4 graczy. Polega ona na losowaniu z woreczka liter i układaniu z nich wyrazów na planszy o wymiarach 15x15 pól. Gracze mają do dyspozycji 98 płytek oznakowanych literami alfabetu i przypisaną każdej literze wartością punktową, oraz 2 nieoznakowane płytki zwane blankami. Blanki nie mają żadnej wartości punktowej, ale można nimi zastąpić każdą literę wyrazu układanego na planszy. Podczas ruchu każdy gracz ma do dyspozycji 7 liter ze swojego stojaka (niewidocznych dla innych uczestników rozgrywki). Słowa układa się na planszy z wykorzystaniem liter z własnego stojaka oraz tych, ułożonych już na planszy. Każde nowo ułożone słowo musi wykorzystywać przynajmniej jedną literę znajdującą się już na planszy.
Gracz, który nie może lub nie chce ułożyć żadnego słowa z posiadanych liter opuszcza swoją kolejkę bądź wymienia dowolną liczbę liter ze stojaka. Liczbę punktów określa się na podstawie wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danym ruchu przez gracza słów. Każda litera ma określoną, stałą wartość punktową, przy czym wartość liter i/lub słów ułożonych na polach specjalnych ulega pomnożeniu w przypadku ułożenia wyrazu na premiowanym polu. Dodatkową premie w wysokości 50 punktów w bieżącym ruchu otrzymuje się za wykorzystanie wszystkich 7 tabliczek ze stojaka.

Dopuszczalne jest układanie wszystkich słów niebędących nazwami własnymi, z uwzględnieniem wszelkich form gramatycznych.

 

Słownik scrabblowy

Poprawiony: czwartek, 01 marca 2012 22:36